Bize Ulaşın

Franchise Firma Seçimi Nasıl Yapılır ve Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?

Bir franchise satın almayı düşünüyorsanız, ilk olarak bu işten beklentinizin ne olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Ve bu süreçte kendinize şu soruları sormanız size yol gösterebilir.

  • Bu işten beklentiniz ne?
  • Ne istiyorsunuz?
  • Öncelik vereceğin konular nelerdir? 
  • Çalışma stilin ne olacak part time mı yoksa tam zamanlı mı?
  • Bu işte hangi alanda çalışmak istiyorsun?
  • Ne kadar miktarda yatırım yapmayı düşünüyorsun?
  • Yapacağın yatırımdan beklediğin geri dönüşler neler?

Bu sorulara cevap aramanızdaki amaç ise tercih yapmadan önce doğru karar vermeyi sağlamaktır. Bu sorulara yanıt bulduğunuzda ne istediğinizi ve hangi markanın uygun olabileceğini netleştirmiş olursunuz. Hangi sektörde iş yapacağını bilmiyorsa kendisi için ideal olan franchise’ı bulmak bir hayli zor olabilir.

Kazandıran Franchise’ler

Neyin iyi olduğunu tespit etmek: Kişi franchise seçerken öncelikle onun için neyin olacağını bilmesi gerekir. Eğer kişi yaptığı işi hem zevk alarak yapıyor hem de yaptığı işte başarılı ise çok şanslı demektir. Çünkü kişi için en iyi franchise hem iyi olduğu konuda iş yapıp hemde bu işi zevk alarak yapmasıdır.

Franchise seçimlerinde arzu duyulan işi tercih etmek: Bir kişinin seçim yaparken, çok arzulu olduğu bir franchise ile para kazanma ihtimali yüksek olan bir franchise arasında karar vermesinin oldukça zor olacağı düşünülse de, durum hiçte öyle değildir. Her zaman arzulu olunan iş seçilmelidir. Bu, birkaç nedenden dolayı iyi bir tavsiyedir. Öncelikle ve en önemlisi, eğer bir kişinin işine karşı arzusu yoksa bir franchise sahibi olarak başarılı olması çok zor olacaktır. Her bir franchise iş fırsatı, işi yürütmek için büyük bir fedakârlık yapmak isteyen bir bayiye bağlıdır. Bu bağlılık seviyesinin tutku olmadan başarılması çok zordur.

İkincisi, daha kârlı bir franchise kısa vadede daha iyi olabilir, ancak uzun vadede, bunu sürdürmek için mücadele etmek gerekir ve bu mücadele duygusu kaybedilebilir. Bulunduğu sanayisine tutkusu olmayan franchise şirketlerinde kariyer genellikle kısadır çünkü mümkün olan en kısa sürenin ötesine geçmek için hiçbir nedenleri yoktur. Buradaki mantık işe gir, paranı al ve çık mantığıdır ve bu tutum bu konuda illa yanlış bir tutumdur diye bir durum söylenemezken, uzun vadeli bir iş planı da asla oluşturmaz. Oysa bir işe olan tutku ne kadar zorlu süreçlerden geçilirse geçilsin, daha uzun vadede dayanma ve ayakta durma gücü verir. Daha karlı bir franchise kısa vadede çok daha iyi olabilir fakat uzun vadede bunu sürdürmek için azim ve çaba harcamak gerekmektedir. Buradaki mantık iş bul, işe gir, paranı al ve çık mantığıdır ve bu davranış kısa vadede yarar sağlamaktadır. Eğer arzu duyduğunuz bir işi yaparsanız uzun vadede kazanmış olursunuz.

Acele etmemek:Eğer bir kişi franchise sistemine girdiğinde anında bir kazanç bekliyor ise bu sistemin karşılayacağı bir husus değildir. Çünkü franchising kısa vadede para kazandırabilecek bir sistem değildir. Bu süreçte zaman çaba ve uzmanlık gerekmektedir.

Franchise verenle tanışmak:Bayilik sistemine dahil olmak isteyen kişi öncelikle bu işin kendisine uygun olup olmadığını anlamak için franchisor ile tanışmalıdır. Franchise ve franchisor arasındaki ilişki karar verme aşamasında çok etkilidir.

Mevcut franchise alanlarla görüşmek:Bayilik sistemine dahil olmadan önce bu sistemin içinde yer alan kişilerle görüşmek önemli bir detaydır. Çünkü bayilik sistemine dahil olan kişilerin çoğu franchisor ile olan ilişkisinin nasıl olduğu hakkında doğru bir şekilde açıklama yapacaktır.

Çıkış yolunu bilmek:Son olarak hiçbir şey yolunda gitmiyorsa bayilik sisteminden nasıl çıkılması gerektiğini önceden bilinmelidir.  Çünkü iyi bir franchise sadece başarı anında değil başarısız olduğunda da nasıl bir yol izleyeceği hakkında bir planı olmalı.